روشنایی محوطه

روشنایی محوطه

اشتراک گذاری پست

روشنایی محوطه

وقتی در مورد روشنایی محوطه صحبت می کنیم، نمی‌توانیم تنها آن را به فضاهای محدودی مثل منزل، فضای باز یا بسته تقسیم کنیم. این روشنایی می‌تواند هر محیطی را شامل شود. اما معمولا از این عبارت برای فضاهای بزرگی مثل پارکینگ، استادیوم، کارخانه های تولیدی و اماکن میراث فرهنگی استفاده می شود. روشنایی فضای خارجی در هر محیطی شرایط متفاوتی دارد و نمی‌توانیم برای همه آنها یک فرمول مشخص پیشنهاد کنیم.

شما برای این که جذابیت محیط را افزایش دهید باید بهترین مدل را برای روشنایی محیط پیدا کنید. البته تنها جذابیت و زیبایی معیار و ملاک خوب بودن یک روشنایی محیطی نیست. گاهی اوقات ایجاد نور با کیفیت و تضمین ایمنی افراد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

یکی از ابزار مهم برای روشنایی محیط، چراغ محوطه است. شما باید بهترین چراغ ها را بر اساس فضایی که در اختیار دارید انتخاب کنید. مثلاً بسیاری از کارخانه داران نورافشان های صنعتی را برای روشنایی محیط خودشان انتخاب می‌کنند. در ادامه شما را کمک میکنیم تا بهترین مدل روشنایی محیط را انتخاب نمایید و زیبایی و جذابیت محوطه خودتان را بیشتر کنید.تیسان

اجرای روشنایی محوطه

روشنایی محوطه

در طراحی روشنایی محوطه به چه نکاتی باید توجه شود؟

برای این که در روشنایی محوطه انتخاب‌های خوبی بگیرید و جذابیت و زیبایی محیط را افزایش دهید باید به چند عامل توجه کامل داشته باشید. فاکتورهایی که باید در این کار مد نظر قرار دهید عبارتند از:

  • بهره وری انرژی: یکی از معضلاتی که همیشه در روشنایی یک فضای بزرگ وجود دارد استفاده از چراغ های متعدد برای تامین نور لازم می‌باشد. این موضوع شاید نور مناسب برای محیط را تامین کند اما منجر به مصرف بیش از حد انرژی می‌شود که هزینه زیادی به همراه خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است در خرید پایه چراغ و نوع چراغ در چنین فضاهایی دقت کامل اعمال شود. معمولاً برای پایین آوردن هزینه از چراغ‌های LED ناحیه‌ای به جای متال هالیدهای سنتی یا چراغ‌های سدیم فشار بالا استفاده می‌شود.

 

  • استحکام: موضوع استحکام بیشتر برای روشنایی معابر و فضای باز مطرح می‌شود. لوازمی که برای روشنایی در محیط های باز مورد استفاده قرار می گیرند همیشه در معرض شرایط آب و هوایی سخت هستند. آنها باید در برابر بادهای شدید، بارندگی، نور شدید خورشید و در برخی مناطق، برف سنگین مقاومت کنند. بنابراین، همیشه باید لامپ‌هایی انتخاب کرد که قوی و دارای ساختاری مستحکم باشند.

 

  • طول عمر: برای اینکه نورپردازی موفقی در فضاهای باز و بسته داشته باشید باید به طول عمر چراغ هایی که خریداری می‌کنید توجه نمایید. شما همیشه باید چراغ‌هایی بخرید که عمر مفید قابل توجهی داشته باشند و برای مدت طولانی بتوانید از آنها استفاده کنید. مثلاً برای روشنایی خیابان لامپ‌های LED گزینه مناسبی هستند. این لامپ‌های با کیفیت دارای عمر عملیاتی طولانی تقریباً 90000 ساعت هستند که بیشتر از هر وسیله روشنایی دیگری است.

اهمیت روشنایی محوطه

خرید پایه چراغ

اهمیت زیبایی در روشنایی محیط

روشنایی محوطه تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت محیط دارد و هیچ کسی نمی‌تواند این موضوع را رد کند. اگر روشنایی در محیط های باز و بسته شما به خوبی صورت پذیرد، شما می‌توانید روحیه شاداب و با نشاط تری در مقایسه با گذشته داشته باشید. شما باید تلاش کنید در فضای باز ساختمان خودتان با استفاده از بهترین تکنیک های روشنایی، محیطی سرگرم کننده و دلنشین ایجاد نمایید. شاید کمی عجیب باشد اما روشنایی تاثیر زیادی در زیبایی فضای طبیعی اطراف شما در طول شب دارد.

یک روشنایی مناسب می‌تواند تصویر درختان و فضای سبز منزل شما را تبدیل به یک نمای جذاب کند در طرف مقابل یک روشنایی نامناسب می‌تواند آن را تبدیل به محیطی وحشتناک نماید. شما باید بهترین چراغ ها را با بهترین رنگ و کیفیت برای زیبایی محیط خودتان خریداری کنید.

طراحی روشنایی محوطه

پایه چراغ خیابانی

آیا روشنایی محیط در سلامتی انسان نقش دارد؟

روشنایی محوطه در سلامتی روحی و جسمی شما تاثیر مستقیم دارد. اگر روشنایی بتواند محیط زندگی شما را دلنشین و جذاب کند، کمتر درگیر مشکلات روحی و روانی خواهید شد. از طرف دیگر نورپردازی مناسب تاثیر زیادی در سلامت جسمانی شما به ویژه در هنگام راه رفتن در مسیرهای ساختمان دارد. اگر مسیرهای تردد افراد در ساختمان از نورپردازی مناسبی استفاده بکند به شکلی که دید مناسب در هنگام راه رفتن برای افراد به وجود آورد، از بروز خطرات مختلف جلوگیری به عمل می‌آید.

برای اینکه این موضوع را در نورپردازی محیط مورد توجه قرار دهید حتماً باید شیب زمین و ناهمواری‌های آن را به طور کامل بررسی کنید. تنها استفاده از چراغ‌های خیابانی برای روشن کردن مسیرهای تردد کافی نیست و شاید لازم باشد از روش‌های دیگر برای نورپردازی استفاده کنید.

اجرای روشنایی محوطه در تهران

روشنایی خیابان

تاثیر روشنایی در امنیت منزل

شاید جالب باشد بدانید روشنایی محوطه در مقابله با دزدی و سرقت تاثیر زیادی دارد. اگر دقت کرده باشید بعضی از مردم هنگامی که قصد مسافرت دارند یا برای ساعاتی طولانی در منزل حضور ندارند، بازهم چند لامپ ساختمان خود را روشن می‌گذارند. آنها این کار را برای این انجام می‌دهند که این تصور را در سارقان به وجود آورند که در ساختمان حضور دارند و عملاً امید سارقان را ناامید کنند. به همین شکل اگر شما در ساختمان و فضای باز یا بسته خودتان از نورپردازی مناسب و کافی کمک بگیرید، امنیت منزل را بالاتر می‌برید و خطر سرقت را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهید.

اصول طراحی روشنایی محوطه

روشنایی بزرگراه

برای روشنایی محوطه از چه ابزاری باید استفاده کنیم؟

برای روشنایی محوطه شما نیاز به ابزار مختلف خواهید داشت. خرید پایه چراغ، چراغ روشنایی، ترانسفورماتور، سیم یا ابزار دریافت نور خورشیدی اولین کاری است که شما باید برای اجرای روشنایی در محیط انجام دهید. اما اینکه کدام نوع پایه یا چراغ را برای محوطه به کار ببرید بستگی به نوع محیط دارد. مثلاً برای روشنایی در باغچه ها پیشنهاد می‌شود از چراغ های باغی خورشیدی کمک بگیرید. همچنین برای روشنایی معابر استفاده از چراغ های پارکی و دفنی گزینه بهتری محسوب می‌شود.

البته انتخاب مدل نورپردازی محیط نیز در ابزاری که باید برای آن خریداری کنید تاثیر زیادی دارد. قطعاً وسایلی که شما برای نورپردازی مسیر نیاز خواهید داشت با وسایلی که در مدل نورپردازی سایه نما مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت است. پس در خرید ابزار برای روشنایی محوطه شما باید به نوع محیط و مدل نورپردازی توجه کنید و یک ایده مناسب به کار ببرید.

ممنون که تا انتهای مطلب همراه ما بودید. لطفا جهت مشاوره ی رایگان ,ثبت سفارش و استعلام قیمت محصولات با کارشناسان شرکت روشنایی تیسان تماس حاصل کرده و از خدمات متمایزی بهره مند شوید.

کارشناس فنی:09127298799

کارشناس فروش:09013331522

شرکت:4-02156692373

 

پایه چراغ در روشنایی محوطه

 

مقالات دیگر

تفاوت نورپردازی و روشنایی
روشنایی

4 تفاوت نورپردازی و روشنایی

نورپردازی و روشنایی دو اصطلاح اساسی در زمینه علم نور و معماری هستند که احتمالاً با آنها آشنایی دارید، اما

اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید